paspartu

Czym jest passe partout?

W aranżacjach domów i mieszkań warto wykorzystywać te najbardziej oryginalne i niesamowite dodatki. Wpływają one na końcowy charakter pomieszczeń, cudownie je dopełniają i wręcz nie pozwalają oderwać od siebie wzroku – każdy się nimi zachwyca. Paspartu zdecydowanie należy do grupy tych niepowtarzalnych dekoracji. Mimo iż coraz częściej odchodzi się od jego stosowania, warto przynajmniej wiedzieć, co to właściwie jest i jaka jest historia tej wyjątkowej ramki.

Pierwsze ramki tego rodzaju zaczęły powstawać we Francji. Czym się one charakteryzują? Przede wszystkim rozmiarem, który jest zawsze trochę mniejszy od wymiarów samego obrazka czy grafiki. Dziwne? Być może, ale ramki paspartu umieszcza się bezpośrednio w większych ramach. Nawet dziś ich zastosowanie jest dokładnie takie samo i niektórzy projektanci wnętrz szczególnie je doceniają. Pojedyncza ramka nie jest niczym oryginalnym czy wyjątkowym, ale już ta podwójna zdecydowanie zaskakuje. Przeważnie wykonuje się ją z kartonu, dlatego tak naprawdę można ją utworzyć nawet ręcznie – niemalże nic za to nie płacąc. Najczęściej ramki są jednokolorowe. Mają intensywne i wyraziste barwy, które wyróżniają się na białych tłach otaczających same obrazy. Można je jednak dodatkowo urozmaicić, pokrywając ich powierzchnie bardzo drobnymi wzorkami w różnorodnych kolorach lub większymi motywami graficznymi – ciekawych możliwości jest naprawdę mnóstwo. Nowoczesne passe partout zachwycają również swoimi kształtami. Nie są już wyłącznie proste, czyli kwadratowe czy prostokątne. Mają pofalowane brzegi, obłe wykończenia i nierówne krawędzie. Każdy taki detal dodatkowo je ozdabia.

Przygotowanie oryginalnej aranżacji wnętrza nie jest prostym zadaniem. W standardowych sklepach zwykle pojawiają się bowiem dokładnie te same meble, urządzenia i dodatki. Urządzając z ich pomocą swój dom czy mieszkanie, nie można oczekiwać od nieco specjalnie wyjątkowego wyglądu. Aby taki efekt osiągnąć, należy zastosować dodatki o naprawdę nietypowym charakterze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *